חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 גמול השתלמות לעובדי מדינה

גמול השתלמות מהו?

גמול השתלמות הוא תשלום כספי קבוע המשולם לעובד על ידי מעסיקו בגין לימודים והרחבת השכלה בתחום מקצועו ועיסוקו. הגמול משולם במסגרת הסכמי עבודה קיבוציים. הבקשה והזכות לגמול מסוג זה שמורה ברוב המקרים לעובדי מדינה, עובדי מגזר ציבורי, רשויות מקומיות, משרד הביטחון, משטרה עובדי מנהל ומשק, הנדסאים וטכנאים.

האינטרס לגמול השתלמות משותף גם למעסיק וגם לעובד. מצד אחד העובד מרגיש כי מקום העבודה הוא מקום בו יוכל להתפתח, להרחיב את אופקיו, ללמוד ולהתקדם בדרגות השכר. עבור המעסיק שליחת העובד לקורס המכיר בגמול השתלמות היא יתרון משמעותי – מצד אחד המוטיבציה של העובד עולה והוא יבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר. מצד שני ההכשרה שהוא עובר בגמול השתלמות והידע שהוא צובר ישמשו למילוי תפקידים חדשים במקום העבודה.

בניגוד לעבר, כאשר היה נהוג שהעובדים ילמדו אך ורק קורסים הקשורים לתפקידם במקום העבודה, כיום קיימת גמישות רבה יותר מצד המדינה והמעסיקים, המאפשרת לעובדים לבחור בין קורסים העוסקים בתחומי ההתמחות שלהם לבין קורסי העשרה שונים שיש להם זיקה רופפת יותר לתחום עיסוקם, כל עוד הם עומדים בדרישות שנקבעו על ידי המדינה או על ידי הסכמים קיבוציים שנחתמו.

ההחלטה אם לקחת קורסים לצורך גמול השתלמות תלויה אך ורק בעובד עצמו, כאשר ברוב המקרים קיימת הגבלת זמן או תוקף לזכאות אותן שעות לגמול השתלמות. הגבלה זו בדרך כלל אומרת שתוקפם של קורסים לצורך הגשת בקשה לגמול השתלמות עומד על חמש שנים, ולכן עליכם לסיים את סך השעות לגמול השתלמות בפרק זמן זה כדי לזכות בסכום הנקוב.
בהתחשב בעובדה שגמול השתלמות מוענק לשכירים שעובדים לפרנסתם, הרי שאין באפשרותם בדרך כלל לשבת במשך 400 שעות ברציפות וללמוד קורס ספציפי לצורך גמול השתלמות. בהתחשב בכך ניתן להשתתף בכמה קורסים בתאריכים משתנים ולצבור את הזכאות עד לפרק זמן של חמש שנים.
במקרה ולא סיימתם לגייס את כל נקודות הזכות עד לסך של 400 שעות, יהיה עליכם ללמוד מחדש את הפרקים שכבר אינם בתוקף (או פרקים שמזכים בסך שעות דומה) כדי להגיש את הבקשה לגמול השתלמות ולא “לאבד” קורסים נוספים.

הסכם קיבוצי

הסכם קיבוצי הוא הסכם שנערך בכתב ולאחר משא ומתן ממושך בין ארגון עובדים לבין מעסיק או ארגון מעבידים, והוגש לרישום למשרד התמ”ת .
מטרתם העיקרית של הסכמים קיבוציים הנה להסדיר את מערכת היחסים בין עובד למעביד, תוך הקפדה על שמירת זכויות העובד והגדרת חובותיו כלפי המעסיק. דבר החקיקה הרלוונטי לעניין זה הנו חוק הסכמים קיבוציים, תשי”ז-1957.
לאחר החתימה על ההסכם, הוא מועבר לרישום אצל רשם ההסכמים הקיבוציים במשרד התמ”ת, ולמעשה כל עובד יכול לבדוק ולמצוא את רשימת ההסכמים כאמור, באתר האינטרנט של משרד הכלכלה.

ועדה לגמול השתלמות

ועדה פרטנית הממונה בהתאם להסכמי השכר, המורכבת מנציגים של המקצוע, האוצר, .המעסיקים והאגוד המקצועי.

דילוג לתוכן